nniśmy tak zorganizować, by mierzyć siły na zamiary i oprócz grządek warzywno-kwiatowych był tam też uroczy kącik do naszego relaksu.
Warto jest na przykład część ogrodu wybrukować. Mówimy tu zarówno o jakichś ścieżkach, po których się poruszamy, ale też na przykład szerszym wjeździe do garażu (jeżeli stoi on na terenie ogrodu), albo na przykład jakimś placyku, na którym mogą się bawić dzieci, jeździć na dziecięcych rowerkach i tak dalej.
Na szczęście brukarstwo nie jest już tak drogie jak kiedyś, powstało mnóstwo konkurencyjnych firm i bez problemu możemy wynająć fachowca, który położy bruk w wyznaczonych miejscach, zrobi to fachowo, szybko i tanio. Zresztą, sama kostka brukowa zostanie też odpowiednio dobrana, zakupiona i przywieziona przez tą firmę, a następnie profesjonalnie położona.
Profesjonalnie, znaczy tu w równych odstępach, bez wystających kamieni, solidnie i trwale. Jest nawet możliwość, by skorzystać z kostki brukowej dwukolorowej i w naszym ogrodzie na bruku umieścić jakieś proste wzory.
Obecne brukarstwo pozwala na uzyskanie rozmaitych
W niektórych ogrodach dobrze sprawdzi się wybrukowanie ścieżek za pomocą kostki. Będą wyglądały bardziej estetycznie i staną się czytelnymi szlakami prowadzącymi do różnych części ogrodu. Obecne brukarstwo pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów upiększających ogród, można na przykład wybierać wśród różnych wzorów i kolorów kostki. Niektórzy właściciele działki samodzielnie wybierają kolorystykę i materiał na ścieżki, inni w tym celu zwracają się o poradę do wybranego specjalisty. Na pewno warto podkreślić kolorem kostki istniejącą wokół roślinność, chociaż znajdą się osoby preferujące bardziej transparentne ścieżki. Odpowiednio dobierając i kładąc kostkę, można sprawić, że wszystkie dróżki w ogrodzie będą wyglądały na powstałe w sposób naturalny (pasuje to do tzw. ogrodów angielskich). Dobrze dobrane dodatki tylko podkreślą ten efekt. Czasami kostka brukowa doskonale imituje naturalny kamień o nieregularnym kształcie. Choć ułożenie takiej ścieżki jest pracochłonne i wymaga czasu, rezultat powinien cieszyć oko każdego miłośnika piękna w ogrodzie. Można eksperymentować z różnymi kolorami i kształtami w obrębie jednej ścieżki. Tak naprawdę wszystkie chwyty są dozwolone, trzeba jednak mieć na uwadze ogólny efekt estetyczny oraz trwałość stworzonych ścieżek.
Jeśli ktoś ma duży rozległy ogród
Dla laika układanie kostki brukowej w ogrodzie lub wokół domu może wydawać się czymś dość trudnym, ale wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zajęcie. Warto się go nauczyć, jeśli planuje się wykorzystanie tego materiału na większą skalę - kostka brukowa jest bardzo popularna i praktyczna, nadaje się więc do pokrycia ścieżek, alejek, podjazdu itd. Można na początek zamówić usługi specjalistów (fachowcy są do znalezienia w okolicznych firmach, których dziedziną jest brukarstwo lub ogłaszają się w internecie) i starać się podejrzeć, w jaki sposób to robią. Niektórzy z chęcią odpowiedzą na różne pytania i poradzą, jak układać kostkę, by uzyskać trwały i efektowny rezultat. Później można próbować samodzielnego układania, dla pewności w miejscach, które nie są bardzo potrzebne na co dzień i nie znajdują się na froncie posesji. Jeśli ktoś ma duży, rozległy ogród, może zacząć od samodzielnego układania kostki tworząc w ten sposób sieć ścieżek. Wszelkie ewentualne błędy nie będą raziły przypadkowych gości i będzie można dość łatwo je poprawić. Dla uzyskania większej wiedzy na temat układania kostki brukowej należy zapoznać się z szeroko dostępnymi poradnikami - są do znalezienia w internecie i często zajmują sporo miejsca w fachowej literaturze czy prasie.