ęglem stoi. Przez to spadną na nas nieuchronne podwyżki prądu, a co za tym idzie i podwyżki w niemalże wszystkich sektorach gospodarki. Lecz możemy się uchronić przed nowymi wydatkami, przynajmniej w cenach prądu. Kolektory słoneczne to możliwie jedno z najlepiej funkcjonujących sposobów na energię odnawialną. Fotowoltaika to aktualnie najbardziej dostępny sposób na własną produkcję prądu, a co za tym idzie, ochronie przed podwyżkami prądu. Poza tym można znaleźć wiele funduszy, które pomogą na zredukowanie kosztów zakupu takiej instalacji nawet o dziewięćdziesiąt procent! Wkład własny w takim przypadku to na prawdę grosze, w porównaniu z ceną, jaką mielibyśmy zapłacić bez wsparcia. Dlatego to chyba najlepsza pora, aby energia odnawialna zawitała w naszych domach. Tym bardziej że kolektory słoneczne są dość proste w instalacji. I choć ogranicza ich pogoda i warunki słoneczne, to na aktualny stan technologi możemy zagwarantować sobie dopływ prądu z kolektorów nawet zimą! Oczywiście możemy jeszcze zainstalować inne elektrownie, czy to wiatrowe czy nawet wodna, jednak kolektory słoneczne posiadają najmniej ograniczeń i najwięcej zalet. Tym bardziej że jest to najtańszy sposób na własną elektrownie a zarazem można liczyć na największe dofinansowanie. Więc nie ma na co czekać, bo podwyżki cen prądu jeszcze nas dopadną.
Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska zwiększa
W ostatnich latach borykamy się w Polsce z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Komunikaty o złym stanie powietrza, którym oddychamy nie są niestety w okresie zimowym niczym nadzwyczajnym. Zanieczyszczenie wynika głównie z ogromnego zapotrzebowania na węgiel w naszej gospodarce i gospodarstwach domowych. Węgiel ten jest wykorzystywany nie tylko do ogrzewania naszych domów czy mieszkań, lecz także do produkcji energii elektrycznej. Taki sposób produkcji energii elektrycznej przekłada się również na coraz wyższe rachunki za prąd.
Na szczęście pojawiło się wyjście z tej patowej sytuacji. Jest nim energia odnawialna. Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska zwiększa się świadomość ekologiczna Polaków. Odnawialne źródła energii mogą służyć nie tylko do produkcji prądu elektrycznego. Można za ich pomocą podgrzewać również wodę, z której korzystamy. Wymagane tutaj będą kolektory słoneczne. Jednak zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw energii odnawialnej musimy zaprojektować odpowiednią instalację a następnie znaleźć dogodne źródło finansowania jej budowy. Moc takiej instalacji nie powinna przekraczać w znacznym stopniu naszego realnego zapotrzebowania. Planując finansowanie powinniśmy też zapoznać się z ofertą rządowego wsparcia dla takich inwestycji. Rozsądnie zaprojektowana instalacja pozwoli nam cieszyć się ze wszystkich zalet, jakie posiada fotowoltaika. Podstawową zaletą będą bez wątpienia znacznie niższe rachunki za prąd, dzięki którym inwestycja powinna zwrócić się w dość krótkim okresie kilku lat. Będziemy również uodpornieni na wahania cen energii elektrycznej na rynku.
W dużych miastach miasteczkach i na
Co dają nam kolektory słoneczne? Dzięki kolektorom napędzanym słońcem mamy darmowa energie do ogrzewania domu. Nowoczesne panele światłoczułe produkują prąd elektryczny w skomplikowanym procesie przetwarzania światła słonecznego w materiale wrażliwym na fotony.
Fotowoltaika zapewnia dostęp do darmowej energii elektrycznej, którą można wytwarzać na miejscu w gospodarstwie domowym. Panele są skonstruowane w przemyślny sposób. Technologia nie jest najnowsza. Jednak jej ostatnia odsłona jest najnowszym krzykiem technologii.
Oba sposoby różnią się między sobą. Technologia ma różne oblicza, oba jednak wykorzystują OZE. Inaczej energia odnawialna. Słońce, wiatr i energia geotermalna należą do tej samej dziedziny wykorzystania energii.
Nacisk na wprowadzanie nowych sposobów na wykorzystanie źródeł energii generuje w dużym stopniu Unia Europejska. Nowe prawo wymaga stosowania nowych technologii wykorzystujących OZE.
Jest to uzasadnione, ponieważ kolektory słoneczne i fotowoltaiczne ograniczają zmiany klimatyczne następujące w wyniku działalności przemysłowej ludzi. Ilość dwutlenku węgla wypuszczanego do atmosfery nasila występowanie efektu cieplarnianego. Wiele gazów używanych w produkcji i życiu codziennym działa podobnie do dwutlenku węgla. Dlatego nowe przepisy wymuszają na producentach zmianę technologii.
Urządzenia wykorzystujące do produkcji energii słońce stosuje się coraz częściej. W dużych miastach, miasteczkach i na wioskach powszechnym stają się kolektory w różnym wydaniu małe i duże.