studiów i pracy naukowej. Jest to duży błąd, ponieważ fach ten wiąże się z naprawdę dobrymi zarobkami.
Brukarze zajmują się, jak nazwa wskazuje, kładzeniem bruku, głównie na chodnikach, ulicach, placach czy rynkach. Kostka brukowa dzieli się na kilka rodzajów, m.in. kamienną, ceramiczną i betonową. Wyróżniamy też bruk polny, znany szerzej jako popularne kocie łby, wykorzystywany np. na rynkach dużych miast czy deptakach. Kostka brukowa może być układana na piasku, betonie lub odpowiednio przygotowanej podbudowie - tłuczniowej lub betonowej. Wszystko jednak zależy od rodzaju kostki. Kostki występują w różnych kształtach, kolorach i wielkościach, można je więc doskonale dopasować do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Produkowana jest w stylach tradycyjnych, dla osób ceniących sobie klasykę, ale także z nutką nowoczesności, z myślą o ludziach lubiących współczesny sznyt i modernistyczne podejście do wykończenia, np. podjazdu domu zbudowanego z cegły, drewna i szkła.
Nie powinien więc nikogo dziwić rosnący
Funkcjonujące na terenie całego naszego kraju wibrobetoniarnie specjalizują się zazwyczaj w wytwarzaniu produktów prefabrykowanych. Dzięki ich działalności na rynku można między innymi dostać prefabrykowane elementy stropów, gotowe schody betonowe do domów, budynków wielorodzinnych, jak również budynków przeznaczonych pod miejsca użyteczności publicznej.
Wśród wytwarzanych przez tego typu podmioty produktów warto jednakże zwrócić uwagę również na kostkę brukową betonową, która jest chyba najpowszechniej wykorzystywanym elementem betonowym w naszym kraju, jak również w państwach ościennych. Kostka brukowa jest bowiem niezwykle użyteczna. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest wykonywanie nawierzchni dróg, placów, chodników, parkingów, tarasów, promenad, ścieżek rowerowych, podjazdów czy też miejsc rekreacyjnych.
Brukarstwo praktycznie nie może się obyć bez tego produktu. Nie powinien więc nikogo dziwić rosnący z roku na rok popyta na kostkę brukową. Dzięki takiej sytuacji na rynku dziesiątki firm z branży betonowej ma zamówienia, co z kolei przekłada się na miejsca pracy i zarobki dla dziesiątek tysięcy ludzi. Można więc powiedzieć, że kostka brukowa jest jednym z kół zamachowych szeroko rozumianego budownictwa, które z kolei jest kołem zamachowym gospodarki.
Brukarz natomiast zajmuje się przygotowaniem podłoża
Bruk to rodzaj nawierzchni od lat stosowana przez człowieka. Ze względu na swoje specyficzne właściwości wykorzystywany jest on najczęściej na podjazdach w prywatnych posesjach, czy drogach małego ruchu, jak ulice spacerowe dużych miast. Dziedzina, która takim właśnie rodzajem nawierzchni się zajmuje to brukarstwo. I wbrew pozorom - jest to dziedzina wymagająca odpowiedniej wiedzy, wprawy i doświadczenia.
Dzisiaj kluczowym elementem jest oczywiście kostka brukowa. Nie zawsze jednak tak bywało. Początkowo do przygotowania brukowanej nawierzchni wykorzystywano kamień polny oraz ciosane kamienie. Z czasem jednak zaczęto wykorzystywać w tym celu kostki kamienne oraz betonowe. Oczywiście ich przygotowaniem zajmują się inni specjaliści. Brukarz natomiast zajmuje się przygotowaniem podłoża oraz ułożeniem kostki w optymalny sposób.
Właśnie dzięki temu, że brukarstwo znane jest od lat, w różnych miejscach spotkać dziś można takie nawierzchnie. Te starsze to rzeczywiście rzędy ciosanych kamieni. Współczesne natomiast to estetyczne i bardzo precyzyjnie ułożona kostka brukowa. Wszystko oczywiście ma swój niepowtarzalny urok. I chociaż różnią się między sobą, tworzą rodzinę nawierzchni bardzo specyficzną.