iewątpliwie należy fotowoltaika, czyli produkowanie energii elektrycznej bezpośrednio z fotonów wysyłanych na ziemię przez słońce. Takie urządzenia można montować nie tylko w komercyjnych farmach słonecznych, ale również na dachach lub przy domach na posesjach prywatnych i mamy z takimi widokami do czynienia coraz częściej. Innego typu są przy tym panele fotowoltaiczne, a innego kolektory słoneczne, które z kolei nie produkują energii elektrycznej, ale służą do ogrzewania wody użytkowej w prywatnych domach. W ostatecznym rozrachunku jednak również i one przyczyniają się do oszczędności w produkcji energii z węgla, przyczyniając się tym samym do ochrony naszego środowiska naturalnego.
Temu zresztą ma służyć każde urządzenie bądź konstrukcja, gdzie produkowana jest energia odnawialna. Należą więc do tego typu również turbiny wiatrowe, popularnie nazywane wiatrakami, elektrownie wodne oraz instalacje wykorzystujące albo produkujące biogaz, np. na wysypiskach śmieci.
W dobie zmian klimatycznych problemów z
W dobie zmian klimatycznych, problemów z kiepską jakością powietrza i debat na temat tego co zrobić, aby nie przyczyniać się do dalszej degradacji środowiska naturalnego, na pewno każdy z nas zadaje sobie pytanie - co zwykły, przeciętny obywatel może zrobić, aby przyczynić się do ochrony środowiska? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nic szczególnego, ale po przemyśleniu tematu można dojść do wniosku, że jednak istnieją na to sposoby.
I jednym z takich sposobów jest energia odnawialna. Korzystanie z alternatywnych do węgla źródeł energii jest świetnym sposobem na to, aby unowocześnić swój dom, zmniejszyć opłaty za rachunki, a także zmniejszyć ilość gazów emitowanych do atmosfery. Na pierwszy plan wysuwa się fotowoltaika. Fotowoltaika jako energia odnawialna zajmuje się pozyskiwaniem prądu poprzez kolektory słoneczne, które odpowiednim sobie mechanizmem przetwarzają energię słoneczną na prąd który może służyć na przykład do ogrzewania wody, albo - jeśli kolektory słoneczne są odpowiednio mocne - do wykorzystywania energii również w innych urządzeniach elektrycznych w domu. Dzięki temu uniezależniamy się od energii pozyskiwanej poprzez spalanie węgla w elektrowniach, a co za tym idzie, przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Warto jednak jeszcze przed założeniem instalacji
Energia odnawialna w ostatnim czasie jest tematem będącym przedmiotem licznych dyskusji i rozważań. Coraz więcej osób decyduje się również na skorzystanie z jej zalet w przemyśle czy prywatnych domostwach. W przypadku tych ostatnich niezwykle powszechnie stosowana jest fotowoltaika.
Zastosowanie paneli fotowoltaicznych (inna nazwa to kolektory słoneczne) pozwala na zamianę energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektory słoneczne montuje się niezwykle szybko i prosto - wystarczy przy wykorzystaniu specjalnego systemu podłączyć je do funkcjonującej w danym miejscu instalacji elektrycznej. Prąd jest coraz droższy, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jeśli ma taką możliwość decyduje się na skorzystanie z zalet jakie dają panele fotowoltaiczne.
Co ważne, w razie produkowania nadwyżek prądu, energię pochodzącą (która nie zostanie zużytkowana na bieżąco) z kolektorów słonecznych można magazynować, a nawet sprzedawać, co bardzo często jest jednym z najważniejszych (obok dużych oszczędności) czynników decydujących o skorzystaniu z paneli słonecznych. Warto jednak jeszcze przed założeniem instalacji zdecydować o tym, czy nadmiar energii ma być sprzedawany czy magazynowany - wymaga to bowiem odpowiedniego dostosowania instalacji.