a odnawialna jest coraz bardziej popularna. Nie tylko energia słoneczna, ale również inne. W wielu miejscach można zobaczyć obecnie wiatraki. Energia pochodząca z wiatru jest jedną z najpopularniejszych energii odnawialnych, ale tak jak w przypadku energii słonecznej, nie jest dostępna bez przerwy. Większą ilość prądu można wytworzyć tylko w dni wietrzne. Większą pewność dostaw gwarantuje np. elektrownia wodna, którą zwykle instaluje się na rzekach. Ciekawą opcją może być także wykorzystywanie energii geotermalnej, jednak nie jest ona jeszcze tak popularna. Może to być jednak przyszłość dla wielu krajów, ponieważ energia geotermalna się nie wyczerpie, podobnie jak słoneczna i wiatrowa, z tą różnicą, że geotermia gwarantuje stałą ilość energii bez żadnych przerw.
Innym rodzajem elektrowni są biogazownie, które w Polsce, kraju z dużą ilością gospodarstw rolnych, mogłyby być dużym wsparciem w produkcji prądu na skalę kraju, jeśli ich liczba byłaby wystarczająco duża.
Dotychczas wielu rolników zdecydowało się zbudować biogazownie na własne potrzeby. Wielu właścicieli gruntów decyduje się także na panele fotowoltaiczne, które mogą również być ciekawą opcją jako źródło prądu dla zakładów przemysłowych.
Od lat popularne są natomiast kolektory słoneczne, które są instalowane na dachach domów.
Średnie gospodarstwo domowe potrzebuje okFotowoltaika to przyszłość zaopatrywania polskich domów
Średnie gospodarstwo domowe potrzebuje ok. 2 500 - 3 000 tysiące kWh energii rocznie. W Polsce ok. 70% energii pozyskuje się węgla. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotowoltaika zaczęła odgrywać coraz większą rolę, a energia odnawialna była podstawowym źródłem zaopatrzenia w energię. Dziś kolektory słoneczne są rozwijane coraz lepiej, mają lepsze parametry. Potrafią wytwarzać energię nawet w pochmurny dzień, nie potrzebują słońca. Fotowoltaika przeobraziła się w ogromny biznes, w którym uczestniczą najwięksi gracze energetyczni na świecie. Energia odnawialna także na forach PE, UE stanowi dzisiaj jeden z najważniejszych elementów strategii i rozwoju programów spójności państw członkowskich. Tworzone są grany, programy, aby fotowoltaika była coraz powszechniejsza, a kolektory słoneczne zagościły na dachach każdego domu. Energia odnawialna jest dzisiaj coraz lepiej zagospodarowana, a kolektory słoneczne pracują w każdych warunkach, bez względu na porę roku.
Fotowoltaika to przyszłość zaopatrywania polskich domów, gdzie kolektory słoneczne można instalować nawet na garażach czy altanach ogrodowych. Energia odnawialna ma także olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia, gdyż nie emituje sama z siebie żadnych szkodliwych substancji, a jej eksploatacja jest czysta i przyjemna. Prąd w naszym domu może być wytwarzany przez wiele źródeł energii, a fotowoltaika ma odgrywać rolę dominującą. Także kolektory słoneczne są wykorzystywane do ogrzewania domów, wody, płynów cieplnych. Dziś trwa wyścig zbrojeń taniej energii dla przemysłu i gospodarstw domowych, gdzie energia odnawialna ma być jej głównym motorem napędowym.
Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę ulgę
Za sprawą programu "Mój prąd" fotowoltaika przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Coraz więcej ludzi interesuje się w jaki sposób pozyskać energię ze Słońca. Jest to bardzo ekologiczne źródło energii i warto jest się nim zainteresować.
Energię ze Słońca możemy pozyskiwać na dwa kilka sposobów. Swego czasu w Polsce były bardzo popularne kolektory słoneczne. Specjalne panele na dachu miały na celu podgrzewanie wody poprzez promienie słoneczne i jej późniejsze wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Obecne bardzo popularne stają się panele fotowoltaiczne za sprawą ich coraz niższej ceny i dotacji od rządu. Można uzyskać dofinansowanie w nawet 50% wartości inwestycji ale nie więcej niż 5000 zł. Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę ulgę termomodernizacyjną naszego budynku, możemy odliczyć kolejne pieniądze obniżając nasz dochód. Znacznie obniży to koszt instalacji i przyspieszy czas zwrotu inwestycji. Szacuje się że inwestycja może zwrócić się już nawet po 6-7 latach, podczas gdy producenci dają gwarancję na swoje urządzenia na poziomie 20-25 lat.
Energia odnawialna od wielu lat jest bardzo popularna w krajach rozwiniętych. Dla przykładu w Niemczech, panele fotowoltaiczne mają zainstalowaną moc na poziomie 46000 MW, podczas gdy cały polski system elektroenergetyczny posiada moc zainstalowaną 43000 MW. To pokazuje jak przyszłościowa jest to technologia. W perspektywie rosnących rachunków za energię elektryczną warto jak najwcześniej zainteresować się możliwością pozyskiwania tak naprawdę darmowej energii.